مقاله فلسفه تکنولوژی ونظریه رسانه ها مقاله فلسفه تکنولوژی ونظریه رسانه ها

دسته : پژوهش

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 14 KB

تعداد صفحات : 17

بازدیدها : 181

برچسبها : دانلود مقاله

مبلغ : 3000 تومان

خرید این فایل

مقاله فلسفه تکنولوژی ونظریه رسانه ها

مقاله فلسفه تکنولوژی ونظریه رسانه ها

مقاله فلسفه تکنولوژی ونظریه رسانه ها

فهرست:

چکیده

فلسفه تکنولوژی

نظریه خودگردانی

نظریه تکنولوژی وابسته

تاثیرات نظریه رسانه ها بر فلسفه تکنولوژی

منابع

..............................................................

چکیده بخشهایی از متن:

چکیده:

ارزیابی تكنولوژی، محدود به نتایج توسعه تكنولوژیك نیست؛ در عوض، وابستگی مستقیم فرآیند تصمیم سازی تكنولوژیك به منافع و جهان بینی های آدمی را هم باید در نظر گرفت
فلسفه تكنولوژی به بررسی ابعاد تأثیر تكنولوژی بر محیط زیست و روابط انسانی می پردازد. از این رو این شعبه از فلسفه به زیر شاخه های خاص خود بخش پذیر است.

یكی از مهمترین مسائل كنونی در حوزه فلسفه تكنولوژی چگونگی ارتباط تكنولوژیها با سازوكار ارتباطی و رسانه ای است. از یك سو رسانه های جدید مانند اینترنت حاصل انقلاب تكنولوژیك هستند و از سوی دیگر همین رسانه ها بر درك و شناخت انسان از جهان تأثیر بسزایی گذاشته اند. مطلب زیر به نحوه این تأثیر و تعامل می پردازد.
هدف در این مطلب كه مربوط است به تكنولوژی و جامعه عبارت از بحث در خصوص تأثیر محتمل نظریه رسانه ها بر فلسفه تكنولوژی است. این بررسی به سه بخش تقسیم شده: بخش اول توصیفی است مختصر از برخی مسائل اساسی فلسفه تكنولوژی. بخش دوم خلاصه وار به نظریه رسانه ها می پردازد. بخش سوم معطوف به این پرسش است كه چگونه نظریه رسانه ها می تواند در توضیح برخی پرسش های همچنان مطرح در فلسفه تكنولوژی مفید باشد

...

تأثیرات نظریه رسانه ها بر فلسفه تكنولوژی 
اكنون می توان ملاحظات فوق را در باب تأثیر رسانه های الكترونیك به عنوان مثالی برای نشان دادن بینش هایی كه از كاربست نظریه رسانه ها بر دیدگاه كلاسیك فلسفه تكنولوژی كسب شده، به كار گرفت. در خصوص حد و حدود ترم «تكنولوژی» به دو دیدگاه افراطی اشاره كرده ام: جبرگرایی تكنولوژیك و نظریه تكنولوژی وابسته. مطابق دیدگاه نخست، تنها طرز برخورد ممكن با ماده زدایی فزاینده از زیست جهان ما، نوعی رشادت تراژیك است، حال آن كه با شق دوم می توان این گسترش را به سادگی از راه تغییر شرایط اجتماعی متوقف ساخت. پاسخگویی به این مشكل، بستگی به تعریف حدود تكنولوژی دارد. برای این تعریف ، نظریه  رسانه ها می تواند توضیحاتی در برداشته باشد. به طور خاص، نظریه رسانه ها موضعی میانه بین آن دو موضع افراطی اتخاذ می كند. سه نكته در این خصوص وجود دارد. با بیان این نكات به جمع بندی این مقاله می رسم.

...

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

پروژه طراحی سایت مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی خراسان

پروژه طراحی وساخت سیستم ضبط و پخش سیگنال با میکروکنترلر AVR و کارت حافظه ی MMC

مقاله سیستم های نمایش اعداد در سیستم های كد گذاری

پایان نامه و پروژه ارشد تبرید خورشیدی

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام