مقالةآشنایی با دیدگاه مولوی در ارتباط با تعلیم و تربیت مقالةآشنایی با دیدگاه مولوی در ارتباط با تعلیم و تربیت

دسته : پژوهش

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 13 KB

تعداد صفحات : 18

بازدیدها : 202

برچسبها : پروژه تحقیق مبانی نظری

مبلغ : 3500 تومان

خرید این فایل

مقالةآشنایی با دیدگاه مولوی در ارتباط با تعلیم و تربیت

مقالةآشنایی با دیدگاه مولوی در ارتباط با تعلیم و تربیت

مقالةآشنایی با دیدگاه مولوی در ارتباط با تعلیم و تربیت

فهرست:

خلاصه شرح حال مولانا

مهرورزی در تعلیم وتربیت از دیدگاه مولوی

مثنوی كتابی تربیتی

بررسی دیدگاه مولوی در راتباط با تعلیم و تربیت

================================

خلاصه شرح حال مولانا

عالم عامل و عارف كامل صاحب علم الیقین مولانا جلال الدین محمد بن محمد بن الحسین البلخی قدس سره مولود شریفش در قبة الاسلام بلخ از بلاد خراسان در ششم ربیع الاول سنه 604 هجری روی نمود. پدران آنجانب از علما و فضلای كبار آن دیار بوده اند. گویند مولانا در كودكی به هر سه یا چهار روز یك بار افطار می نمود و در سن شش سالگی با والد خود مولانا بهاالدین محمد ملقب به سلطان العلما او را اتفاق سفر افتاد . مولانا بهاالدین در نیشابور با جناب شیخ فریدالدین عطار قدس سره ملاقات نموده جناب شیخ كتاب اسرار نامه را كه یكی از مولفات خود بود به مولانا جلال الدین عنایت فرمود و به مولانا بهاالدین گفت كه این فرزند را گرامی بدار زود باشد كه از نفس گرم آتش به سوختگان عالم بزند. سپس مولانا بهاالدین جناب شیخ را وداع كرده عازم بیت الله الحرام گردید و به بغداد آمد و در بغداد بزرگان و دانشمندان لوازم احترام نسبت به آن جناب به جای آوردند مولانا بهاالدین در آنجا مدت یك ماه تفسیر بسم الله فرمود چنانكه تقریر روز اول به ثانی نسبت نداشت . جمعی كه طرف سلطان علاالدین كیقباد سلجوقی از كشور روم به دارالخلافه بغداد آمده و آن تقریر دلپذیر را استماع نموده بودند چون به روم بازگشتند از مناقب مولانا آنچه مشاهده كرده بر سلطان عرضه داشتند.

...

دیدگاه عقل مدارانه متأثر ازعقیده ماتریدی مولانا او را بر آن داشته است تا همانند غواصی ماهر با غوطه ور شدن در دریای عقل و خرد ، آنرا پیوسته مورد تمجید و تحسین قرار دهد و جریان اندیشه های اخلاقی و تربیتی و كلامی خود را بر این مدار به حركت درآورد.بدین گونه است كه بطور مثال حكمت الهی را اینگونه تفسیر می كند كه برای انسان حد معینی از آزادی را اثبات كند، بدون آنكه موجب نفی و انكار مشیّت خداوند شود.

از این روی معتقد است ، اگر خداوند مومنان را در دوزخ عذاب كند یا كافران را در بهشت پاداش دهد عملی ظالمانه است و خداوند چنین نمی كند. - معنی جُف القلم كی آن بود كه جناها با وفا یكسان بود

...

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

پروژه طراحی سایت مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی خراسان

پروژه طراحی وساخت سیستم ضبط و پخش سیگنال با میکروکنترلر AVR و کارت حافظه ی MMC

مقاله سیستم های نمایش اعداد در سیستم های كد گذاری

پایان نامه و پروژه ارشد تبرید خورشیدی

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام